Y-vette Corvette Club

A Corvette club in the middle of Sweden

2012-06-28 Utflykten till Arnolds bilmuseum

Torsdagen den 28 juni åkte klubben på utflykt med hemligt mål. Vi var 10 corvetter från Sundsvall. Sedan anslöt en bil från Härnösand och en från Sollefteå. Utflykten var organiserad av Sören Näsholm och målet visade sig vara ett, för de allra flesta, nytt och okänt Bilmuseum i Ramvik.

Arnold har jobbat med bilar hela sitt liv och har nu som pensionär satsat allt på sitt museum. Upplevelsen var total när Arnold guidade oss runt bland bilar, över 900 modellbilar och annan bil-kuriosa. Han berättade massor av kuriosa och fakta runt bilar och dess historia. Efter rundturen så blev det filmvsning till kaffe och mackor.

Mer bilder kan ni hitta här: http://www.pixbox.se/alb_show_id1245195_page0.html

 

Publicerad 2012-06-29 klockan 13:02 i Utflykter och aktiviteter av Mats Jonzon

En kommentar

  1. Mats Sillerström 2012-06-30

    Bra och snabbt jobbat ni som är “hemsidespecialister”, och tack till Sören för en trevlig träff. ( hur ska du kunna överträffa dig själv till nästa fikakväl? Det blir nog jäkligt svårt om du nu inte hittar en intressant bilskrot med fik vill säga…….) Mats S


Kommentera