Y-vette Corvette Club

A Corvette club in the middle of Sweden

2005-06-29 Motorbanan söder om Härnösand

Onsdag 29/6 var Y-vette Corvette Club huvudattraktionen vid onsdagsbus på Motorbanan i Härnösand. 19 av klubbens bilar ställde upp framför scenen. Efter presentation av klubben fick vi visa upp våra bilar under några varv på banan. Motorcentrum hade ställt upp med en C6:a från 05 som presenterades för publiken. Under den organiserade körningen som sedan följde, fick klubbens medlemmar prova på att köra denna fantastiska bil. Alla var lyriska efter att ha fått prova på detta “krutpaket”. Avundsjuka röster hördes bland publiken att det bara var klubbens medlemmar som fick köra. Ett stort tack till Motorcentrum för deras medverkan vid en toppenkväll på Motorbanan.
Björn Nordkvist, Ordförande
Här är reportaget på www.onsdagar.se

Publicerad 2009-11-23 klockan 12:15 i Utflykter och aktiviteter av Jonas Bylund

Inga kommentarer

Lämna gärna en kommentar om du känner för det.


Kommentera